banner23
Öne Çıkanlar erzurum Nokta25 Yakutiye Belediyesi Hanifi Özünal yakut plaza

O yaraya neşter vuruldu!
Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yatırımcılara tahsis edilmiş olan ancak üzerinde bugüne kadar herhangi bir faaliyet gösterilmeyen parsellerle ilgili olarak harekete geçildi. 7033 Sayılı "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la aralarında Erzurum OSB'nin de bulunduğu birçok organize sanayi bölgesinde bulunan boş parsellerin bir an önce üretim sürecine dahil edilmesi sağlanacak. Söz konusu kanunla 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'na eklenen Geçici 15'inci madde sayesinde OSB'lerde bundan böyle tahsisli olup da boş bekletilen tek bir parsel dahi kalmayacak. 
Hükümetin Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile ilgili olarak 4532 Sayılı Kanun'da yaptığı değişiklik, sanayinin geliştirilmesi ve üretimin desteklenmesi noktasında çok büyük bir engeli ortadan kaldırdı. Kanunda yapılan değişiklikle OSB'lerde tahsisi önceden yapılmış olan, ancak üzerinde bugüne kadar herhangi bir faaliyetin gerçekleştirilmediği parseller bir an önce üretim sürecine dahil edilecek. Getirilen düzenlemeyle OSB'lerde tahsisli parselleri bulunan ancak bu parsellerde bugüne kadar herhangi bir faaliyetleri olmayan yatırımcıların 1 yıl içerisinde ruhsat almaları ve 2 yıl içerisinde de yatırımlarını hayata geçirmeleri gerekiyor. Söz konusu yatırımcıların bu süre zarfında harekete geçmemeleri halinde kanun, parsellerin iptali ve iadesini öngörüyor. 

BOŞ PARSELLER ÜRETİME DAHİL EDİLECEK 
Erzurum Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney, 4562 Sayılı OSB Kanunu'nda değişiklik öngören 7033 Sayılı "Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"un geçici 15. Maddesi hakkında YENİGÜN'e özel bilgiler verdi. Ergüney, yapılan bu değişiklikle OSB'lerde artık boş bekletilen bir tek parselin bile kalmayacağını bildirdi. OSB Başkanı Zarfer Ergüney, "Organize Sanayi Bölgelerinde önceden tahsis edilmiş olan fakat üzerinde herhangi bir faaliyetin gösterilmediği boş parseller var. Bu durum sadece Erzurum'a değil, diğer birçok OSB'de de yaşanıyor. Yapılan yeni düzenlemeyle bu boş parsellerin üretim sürecine dahil edilmesi ve bu doğrultuda sanayinin geliştirilmesi amaçlanıyor" dedi. 

YATIRIMCILARA "1 TEMMUZ 2018" UYARISI 
OSB'lerde parseli bulunan, ancak herhangi bir faaliyet göstermeyen yatırımcılara yasa gereği 1 Temmuz 2018'e kadar süre tanındığını açıklayan Zafer Ergüney, "OSB'lerde parseli bulunan yatırımcılar bu tarihe kadar ya ruhsat alacak ve sonraki 2 yıl içerisinde yatırımlarını hayata geçirmiş olacaklar ya da kendilerine önceden tahsis edilmiş olan parselleri devredecekler. Kendilerine tanınan ek süreler de dahil olmak üzere kanuni sorumluluklarını yerine getirmeyen yatırımcıların parselleri ise, tahsis işlemleri iptal edileceğinden tekrar OSB'lere tescil edilecek" diye konuştu. 
Erzurum OSB'de de benzer durumda olan parsellerin bulunduğunu kaydeden Ergüney, "Kanun gereği ilgili yatırımcılara gerekli tebliğler yapıldı ve 1 Temmuz 2018 tarihine kadar OSB'lerdeki parselleriyle ilgili olarak harekete geçmeleri gerektiği hatırlatıldı. Yatırımcılar bu süre zarfında parsellerini OSB'nin uygun göreceği başka yatırımcılara devredebilecekleri gibi, ruhsatlarını alarak 2 yıl içerisinde yatırımlarını hayata geçirme hakkına da sahipler. Bunun dışında hiçbir işlem yapılmayan parsellerle ilgili olarak da, yapılan bu yeni düzenlemeyle tahsis iptali söz konusu olabilecek. Dolayısıyla Erzurum OSB olarak yatırımcılarımızın ileride herhangi bir mağduriyetle karşı karşıya kalmalarını istemiyoruz" uyarısında bulundu.
Samet ÖZÜNAL / Yenigün Gazetesi 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5