Nokta25
Nokta25
24 Eylül 2022 Cumartesi 17:51
TÜRSAB'da Nuh Şenol heyecanı

Türkiye Sehayat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) Kuzeydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği seçimi için geri sayım başladı. Erzurum’da turizm-ulaşım sektörünün marka ismi olan Nuh Şenol’un Bölge Temsilciliği için aday olduğu seçimler, Erzurum’da olduğu kadar, Ağrı, Ardahan, Erzincan, Iğdır ve Kars’ta da büyük heyecan oluşturdu. Erzurum’un da içinde bulunduğu bölge turizmi için vizyoner projelerle yola çıkan Nuh Şenol, birbiriyle entegre biçimde olan turizm ve ulaşım sektörlerine yepyeni bir soluk kazandırmayı hedefliyor. Erzurum’un yanı sıra bölge illerindeki seyahat acentalarının da tam destek verdiği Şenol, “Turizm ve ulaşım sektörü, çok hareketli ve oldukça da dinamik iki sektör; dolayısıyla önemli olan bu sektörlerde profesyonel bir yönetim anlayışı ortaya koyabilmektir” diyerek, turizm ve ulaşımda deneyim, birikim ve profesyonelliğin büyük önem taşıdığının altını çizdi.

YILLARIN BİLGİ, BİRİKİM VE DENEYİMİ…

Erzurum’da turizm ve ulaşım alanında yakmaşık 15 yıllık bir tecrübeyi temsil ettiğini vurgulayan Nuh Şenol, TÜRSAB ailesine 2015 yılında katıldığını ve 8852 belge numarası ile “A Grubu” statüsünde bölgeye turizm ve seyahat hizmetleri vermeye devam ettiğini söyleyerek, “Halen aktif olarak Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) Seyahat Acentaları ve Toplu Taşıma Komite Başkanlığı, Türkiye Turizm Taşımacıları Derneği Erzurum Temsilcilığı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Dış İlişkiler Komite Üyeliği ve  Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneğinin Bölge Başkanlığı görevlerini yürütüyorum. Bu görevlerin her birisi, sektörü bütünüyle tanımış olmamda çok büyük bir etken. Bu manada bölgemizde yurtiçi ve yurtdışı kültür turları, bilet hizmetleri, tatil paketleri ve turizm taşımacılık alanında beklentiler ve ihtiyaçlar nedir, çok iyi biliyorum. Sorunların çözümü için hangi adımların atılması ve hangi yolun izlenmesi gerektiği de, yine yönetim anlayışımızın bir parçasını oluşturuyor” diye konuştu.

TURİZM VE ULAŞIM YÜKSELEN DEĞER…

Turizmin dünyanın en gözde sektörlerinin başında gelmesine rağmen bölgede kanayan bir yaraya dönüştüğünü dile getiren Nuh Şenol, Cemre Tur markasıyla gösterdikleri faaliyetler sayesinde hem sorunlarla yüzleştiklerini, hem de çözüm formülleri ürettiklerini kaydetti. Şenol, “Turizm faaliyetlerini geliştirmeye ve artırmaya yönelik turistik tanıtım ve propaganda faaliyetlerinin öneminin arttığı bir dönemdeyiz. Dolayısıyla çağdaş bir anlayış çerçevesinde bölgemizin tarihî ve tabii güzelliklerinin ülke insanına ve yabancılara tanıtılması, turistler nezdinde olumlu bir bölge imajı uyandırılması ve bu münasebetle turistlere bölge sathında seyahat imkân ve fırsatları yaratılması bir artık gereklilik hâlini almıştır. Fakat ne yazık ki, turizmin sağlayabileceği iktisadi ve sosyal kazançlar sürekli göz ardı edilmiş, bölgemizde bulunan tesis sıkıntıları sebebiyle gelen turist sayısı her geçen gün azalmış, bundan en büyük zararı da yine sektörde bulunan meslektaşlarımız görmüştür. Sorun bellidir; turizm sektörü bu bölgede dinamik bir yapıya kavuşturulmalı ve katma değer üretir hale getirilmelidir. Bu da ancak yılların tecrübesi, profesyonel bir bakış açısı, yeniliğe ve inovasyona açık bir anlayışla mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

NUH ŞENOL” İMZALI GİRİŞİMLER…

Kendisinin 2019 yılında bölge turizmini canlandırmak adına İran’dan 30’un üzerinde seyahat acentasına tamamen kendi gayret ve çabasıyla info gezisi yaptırdığını hatırlatan Şenol, “Bu girişimimizle İran pazarının bölgemize olan bakış açısına yeni bir ivme kazandırdık. İlaveten sadece bu yılın 9 aylık döneminde 4 binin üzerinde İran vatandaşının bölgeye girişine öncülük ettik, bölge ekonomisine katkı sağladık.

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile gerçekleştirmiş olduğum görüşmeler neticesinde pandemi öncesi bölge turizmimize önemli bir dinamiği olan Doğu Ekpsresi seferlerine ek olarak Turistik Doğu Ekspresi’nin hayata geçmesi projesini hayata geçirdik. Ayrıca bölgemizde eksikliği fazlaca sıkıntı yaratan kokartlı rehber ihtiyacımız ile alakalı olarak da, Atatürk Üniversitesi Turizm Fakültesi’ne ek olarak Rehberlik bölümünün açılmasına öncülük ettik. Bunlar, naçizane Nuh Şenol imzası taşıyan ve sektöre olumlu yönde yansımalar sağlayan şahsi girişimlerimizden sadece bir kaçıdır. Biz diyoruz ki, bölgemizde turizm ve ulaşım sektörlerinin gelişimi için bu mücadelemizi TÜRSAB Bölge Temsilciliği çatısı altında verelim. Bunu birlikte yapalım, bölgemiz için profesyonel, etkin ve çözüm odaklı bir yaklaşımı hep birlikte ortaya koyalım” şeklinde konuştu.

ŞENOL HEDEFLERİNİ SIRALADI

Ekim ayının 4’ünde yapılacak olan seçimler öncesinde Kuzeydoğu Anadolu Bölge Temsilciliği’ne bağlı illerde çalışmalarını sürdüren Nuh Şenol, hedeflerini de sıraladı. Bölge Temsilciliğine seçilmesi halinde atacakları ilk adımın birlik, beraberlik, dayanışma ve bütünlüğü sağlama yönünde olacağını vurgulayan Şenol, şunları kaydetti:

“Belgesiz acentacılık faaliyetlerinin önlenebilmesi konusunda çalışılması gereken tüm kurum ve kuruluşlarla bozulan ilişkileri düzelterek, konuyla ilgili yeterli denetimlerin yapılmasını sağlayacağız. Bölgemizde faaliyet gösteren birlik üyesi acentalarımıza ek gelir kapısı sağlayarak, üyelerin sektöre bakış açısına yepyeni bir ivme kazandıracağız. İtibarsızlaştırılmış, bölgemizde protokol listelerinin bile dışında tutulmuş durumda olan meslek örgütümüzü eskiden olduğu gibi, bütün kurumlarda temsil yeri bulunan ve sözüne itibar edilen bir kurum haline getireceğiz. Özellikle yurt dışı hava yolu firmalarını bölgemize getirmek için gerekli çalışmaları yapacağız. Bölgemizin kanayan yarası olan uçak sayılarının arttırılması için ilgili bakanlık, birlik genel merkezi ve havayolu şirketlerini baskı altına alarak gereken çalışmaları yapacağız. Bölgedeki acentalarımıza yatırımlar sunacak Ar-Ge ekibi kuracağız. Kısacası üyeleri ile irtibat halinde olan, şeffaf, sorun ve sıkıntılarına çözüm için değişim, gelişim, yeni yüz ve heyecanla ve dinamik kadromuzla acentalarımızın hizmetine talibiz”

Anahtar Kelimeler:
ErzurumTürsabNuh şenol
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.