Ne zaman Türk’ün sevinç kanatları uzasa;
Hemen ihanet makası yetişir, budardı.

R. Coşkun

Bu bir övünç kaynağı değil benim için. Şimdiye kadar öngörüye dayalı yazılarımın hiçbirisinde yanılmamış olmam beni korkutuyor. Malumunuz olduğu üzere önümüzde bir referandum süreci var.
Bu süreçte malum kesim her zamanki “istemezük tavrını” daha yüksek perdeden dillendirmeye başladı. Milletimiz bu durumu bildiğinden geçmişteki seçimlerde istemezük diyenlerin aksi yönde reylerini kullanarak birçok hayırlı işe vesile oldu.
Bildiğiniz üzere haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı’nın meydanlara inmesi pekte işe yaramamıştı. Daha az meydanlarda göründüğü kasım seçimlerinde, haziran hezimetinin rövanşı alınmıştı.
İçim hiç rahat değil. Sebebine gelince: Bizim milletimize 18 yaşında birisinin vekilliğini kimse izah edemez. Ülkemizde ortalama ömür kadınlarda 65, erkeklerde 60 iken seçilme yaşı 25 idi. Son yıllardaki kalkınma hamleleriyle ortalama insan ömründe 10 yıla yaklaşan uzama olurken, seçilme yaşının arttırılması gerekir, indirilmesinin izahı zor.
O yaştaki bir çocuğun hangi birikimle seçmenin karşısına çıkacağı ve onlara nasıl hitap edeceği merak uyandıran bir durumdur! Biz isterdik ki yaş aynı kalsın. Seçileceklere en az lise şartı getirilsin. Yirmi beş yaşın bu halkın hafızasında olumlu bir yanı vardır. Kırk yaşın, yolun yarısı olan otuz beşten daha kalıcı olmasında olduğu gibi.
İkinci husus milletimiz şahsı için meydanlara ineni hiç sevmedi. Bu yüzden Cumhurbaşkanımızın bu seçimde değil de diğer seçimlerde meydanlara inmesi daha iyi olur, kanaatindeyim.
Nede olsa bu referandum hükümet önerisi olarak milletin karşısına geliyor. Hayır, kampanyası yürütenler referandumdan evet çıktığı vakit istifa etmekten başka bir tavır sergileyebilirler mi? İstiflerini bozmadan ben genel başkanım diyip partilerinin başında hiçbir şey olmamış gibi kalabilirler mi?
Meseleye diğer açıdan bakacak olursak, evet kampanyası yürütenler Allah korusun, hayırla sonuçlanan bir halk oylamasından sonra bulundukları yerde ne kadar içlerine sinerek oturabilir/kalabilirler.
Geldiğimiz noktada bütün kaybedenler son kozlarını ittifakla oynarken evet diyenlerin daha bir canhıraş çalışma yapması gerekecek. Şu yaş 18 işi kafamı kurcalıyor! Kimse bana Fatih demesin. Fatihler en başa oynar ve sultan olur. Öyle vekillikle fit olacak adam değildirler. Zaten cumhurbaşkanı bakanları atama yetkisini elinde bulundurduğundan varsa yetişmiş küçük dâhileri bakan olarak atar. Şu çocuk vekiller işi kafamı kurcalıyor, verilen cevaplar aklıma yatmıyor. Umarım aklımın almaması benim kıt idrakimdendir. Öngörülerimin doğruluğu sığındığım bu ihtimali ortadan kaldırıyor.Aklım almıyor…
Meydanlarda şimdiden hayırcıların bu hükümet kendi çocuklarına vekil olmanın yolunu açıyorlar dediklerini duyar gibiyim. Diğer yandan cumhurbaşkanlığı için de ölene kadar başta kalabilmek için meydanlara indi, denecektir.
Kanaatim, seçilme yaşının ya iyi izahı yapılsın ya da bir şekilde referanduma götürülmesin. Cumhurbaşkanımız baba rolünde olsun, bu seçimde meydanlara inmesin.
Millet Hillary derken nedense biz Trump demiştik! Gülmüştüler. Malum cemaat dahi paraları Leyla diye Hillary’e basmıştı.
Biz, Binali Ağabeyi dediğimizde niçin Davutoğlu değil? Onun ne kötülüğünü gördün? Sorusuna muhatap olmuştuk.
Cevaben demiştik ki Davutoğlu gelişmiş ülkelerde başbakanlık yapacak naiflikte bir insan. Türkiye’nin geçiş sürecinde bürokrat değil: cevval ve teknokrat başbakana ihtiyacı var. Davutoğlu başbakan olunca bizi gördüğünde gülenler, şimdilerde bizimle karşılaşmamaya çalışıyorlar. Çünkü Binali Ağabeyi nihayette başbakan olmuştu. Bilmem anlatabildim mi? Keşke yanılsam, şimdiye kadar öngörülerimde yanılmamak beni kara kara düşündürüyor! Umarım ben yanılırım. Referandumdan hayır çıkmaz. Hayırlı bir sonuç çıkar.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner1